Dotaz: S manželem jsme si koupili novostavbu domu o rozloze 115 m². V březnu bychom se do něj chtěli nastěhovat, ale momentálně jsme uvízli při plánování kuchyně. Předchozí majitel si v projektu navrhl kuchyni spojenou s obývacím pokojem a nám to, popravdě, při obhlídkách vyhovovalo. Máme dvouletého syna a většinu času trávíme v obýváku nebo kuchyni. Teď však, když obíháme kuchyňská studia, mám pocit, že si nic vhodného pro nás neumím vybrat. Představa, že budu vařit hned vedle pohovky a televizní obrazovky, mě děsí. Obývací pokoj s kuchyní bude v obdélníkové místnosti o rozloze 35 m². Vůbec netušíme, kde dát pečicí troubu a zda varnou desku umístit na ostrůvek, jak nám ji původně navrhli. Děkujeme za každou radu. Sima a Dušan G., email
Odpověděla: Kristína Falťanová
Spojení kuchyně s obývacím pokojem a jídelním koutem do jednoho otevřeného konceptu je v současnosti absolutní trend. Myslím, že je to jakási reakce projektantů a designérů na současný životní styl a tempo, jakým žijeme. Mám-li však být upřímná, nemyslím si, že jde o řešení vhodné pro každého. Z mého pohledu je toto spojení plné kladů, ale také záporů, zejména z praktické stránky. Zapomeňme nyní na rodinné oslavy a uvolněné večeře s přáteli – tehdy je kuchyně spojená s obývákem bezpochyby velkou výhodou. Zaměřme se na každodenní život ve trojici, kdy, předpokládám, každý den strávíte v kuchyni několik hodin přípravou jídla pro celou rodinu a dalších „mezichodů“ pro synka.
kuchyně
Na co tedy myslet, abyste neměli pocit, že vaříte před obecenstvem? Jelikož blíže nepíšete, ve které části místnosti jsou přípojky pro kuchyň, budu předpokládat, že v jednom koutě místnosti projektovali kuchyň, v protějšku zase obývací prostor, no a tam, kde zůstane místo, by měl být jídelní koutek. Pokud jde o klasický obdélník bez polopříček, sloupů nebo zaoblení, které by opticky alespoň částečně dělily prostor na jednotlivé zóny, velmi důležité je rozmístění nábytku, které je vymezí.
kuchyně
Když vás děsí představa, že vaříte vedle pohovky, postavte ji v rámci prostoru zády ke kuchyni – tak zároveň vizuálně oddělíte kuchyňskou část od obývací. Na čem si asi budete zakládat je, aby obě zóny působily takříkajíc reprezentativně. Vzpomínali jste, že vám v kuchyňském studiu navrhli středový ostrůvek s varnou deskou. Za středový ostrůvek zvedám palec nahoru, u varné desky bych však byla opatrná. Hlavně proto, že vaše kuchyně v podstatě funguje nonstop. Nejde o místo, kde byste si ráno uvařili kávu a nejblíže v ní až večer nalili sklenku vína a otevřeli balíček krekrů. Pohled na ostrůvek, kde neustále stojí hrnce, by z obývacího pokoje – místa, kde se má zejména relaxovat, asi nepůsobil třikrát působivě. Když je varná deska prázdná a čistá, je pěkná, ale jak často se to stane u tříčlenné rodiny? Ve vašem případě bych k ostrůvku raději postavila vyvýšené židle a používala ho k rychlému stolování, případně jako přídavnou pracovní plochu a hlavně úložný prostor. V případě, že k němu z jedné strany napojíte jídelní stůl, mohlo by se jednat o plynulé spojení kuchyně s jídelní částí. Inu a pokud váš syn rád kreslí, zatímco vy připravujete večeři, budete ho mít doslova na dosah ruky. Oddechová zóna se od té kuchyňské o nějaký metr opět vzdálí, což znamená, že žádná nečekaná návštěva vám nebude nahlížet do hrnců.
Kam umístit elektrickou troubu?
1 Trouba umístěná ve výšce
Výhodu jejího zvednutí do výšky pocítíte především tehdy, pokud často pečete, protože jde o skutečný komfort, co se týče manipulace. Pokud často pečete, nevyhnete se zároveň intenzivní údržbě trouby, protože zanesené sklo by zničilo celý dojem kuchyně již při pohledu z dálky. Rovněž předejdete nebezpečí popálení nebo otevření trouby během pečení, i když různé dětské pojistky či studené přední sklo během pečení jsou již dnes standardní výbavou mnoha spotřebičů.