Polovina z 54 zákazníků Gazpromu si otevřela účty v Gazprombanku, uvedl ruský vicepremiér Alexander Novak. Moskva totiž požaduje takový režim plateb za plyn, v jehož rámci se platby konvertují na rubly.
Rusko v dubnu zastavilo dodávky plynu do Bulharska a Polska, protože obě země odmítaly požadavek týkající se plateb v rublech. Finský státní energetický koncern Gasum odmítl přejít na nový systém plateb a tento týden prohlásil, že nechá spor s Gazprom Export týkající se plateb v rublech rozhodnout v arbitrážním řízení.
Novak ve čtvrtek uvedl, že některé velké firmy již zaplatily za ruský plyn v souladu s novým schématem a že Moskva brzy bude vědět, které firmy takto zaplatily a které to odmítly.
Téměř všechny dodavatelské kontrakty odběratelů z Evropské unie (EU) s Gazpromem počítají s platbami v eurech nebo dolarech. Ruský prezident Vladimir Putin koncem března vydal dekret, ve kterém požaduje platby za plyn v rublech, přičemž v rámci nového mechanismu se od odběratelů požaduje otevření účtů v Gazprombank.
Evropská komise (EK) minulý týden aktualizovala své pokyny týkající se způsobu plateb za ruský plyn. Podle pokynů sankce nebrání zákazníkům, aby si otevřeli účet v Gazprombank. Firmy mohou platit za ruský plyn, pokud se platby uskuteční v měnách uvedených ve stávajících kontraktech a deklarují dokončení transakce v momentě úhrady v této měně.
EK požaduje od importérů, aby jasně deklarovali, že považují své závazky v rámci stávajících kontraktů za uhrazené, když zaplatí v eurech nebo dolarech. To znamená, že po uhrazení platby v uvedených měnách již nemají další závazky a nemusí žádným způsobem přicházet do styku s ruskou centrální bankou, na kterou se vztahují sankce a která může být zapojena do konverze eur na rubly.
„Aktuální jsou splatné úhrady za plyn v rámci velkých kontraktů,“ uvedl Novak. „Máme informace, že některé velké společnosti si již otevřely účty a zaplatily a jsou připraveny platit včas. rublech a kteří to odmítli.“