Trendy v obkladech a dlažbách

I když by se zdálo, že keramické a gresové obklady a dlažby už pomalu nemají čím novým překvapit, jejich výrobci dokázali opak. Předvedli, že vždy je co vylepšovat a dokonce našli obkladem zbrusu nové využití.

Co se tedy bude nosit v roce 2019? Novinky představené na výstavě Cersaie v italské Bologni jsme pro vás shrnuli do pěti nosných proudů, které se objevily u většiny značek.

obklady a dlažby
Dlažba Encaustic 2 White od značky Apavisa v klasickém formátu 30×30 cm upoutá jednoduchým, jakoby ručně malovaným geometrickým vzorem. Prodávají kameny.sk. (Foto Apavisa)
1 Velkoplošné formáty

Když se po minulé roky začaly objevovat extrémně velké formáty obkladů u některých renomovaných výrobců, nebylo ještě jisté, jak se uchytí v praxi. Dnes už pomalu není výrobce, který by je neměl ve své nabídce. Už není pochyb, že tento trend je na vzestupu. Jejich formáty se pohybují většinou v rozměrech 120 × 260 cm, 100 × 300 cm a 160 × 320 cm. Značky, které již velké plotny (slabs) nabízely v minulosti, výrazně rozšířily nabídku nejen v počtu dekorů, ale při imitacích přírodních mramorů io množství alternativ v rámci jednoho typu.

obklady a dlažby
Metalická kolekce Aluminium (zn. Apavisa) může vytvořit útulnou atmosféru i v obýváku. Dlažbu v bílé barvě příjemně doplňuje obklad Aluminium Gold na krbu (formát 60 × 120 cm, tloušťka 9,8 mm). Foto Apavisa
2 Pestrý patchwork

Protipólem velkých ploch jsou drobné, většinou čtvercové formáty 20×20 cm se zdobeným vzorem. Najdete je v nabídce v různých variacích, buď jako mix vzorů v barvě, nebo jako monochromatické černobílé, hnědé či modré tóny. Hodí se k retro stylu, venkovskému, provensálskému stylu nebo také k bláznivé eklektice. Zajímavé je, že v černobílém provedení a v rozumné míře umí příjemně osvěžit i moderní interiér. Někteří výrobci dávají možnost vyskládat si vzor z jednoho dekoru nebo kombinovat i 10 různých. Pro ty, kterým si nechce hrát se skladbou vzorů, jsou k dispozici již hotové kompozice v jednom kuse dlažby či obkladu.

obklady a dlažby
Nová kolekce Belle Epoque od Decor Union 2000 nabízí mix 20 pestrých dekorů o formátu 20,5×20,5×1 cm, některé z nich lze objednat i samostatně. (Foto Decor Union)
3 Dekory mramorů

Největším hitem v současných interiérech se staly bílé mramory, v dekorech velkoplošných gresů jednoznačně vedou Statuario a Calacatta. Zdálky působí všechny majestátně a luxusně, ale při jejich výběru doporučujeme dobře si je prohlédnout zblízka. Tehdy spatříte rozdíl v kvalitě fotorealistického tisku. Některé jsou k nerozeznání od přírodního originálu a některé zblízka působí jemně rozostřeně. Ve výhodě jsou výrobci, kteří již mají zkušenost s velkoplošným potiskem a zainvestovali do výrazného zvýšení její kvality. Při výběru se ptejte také na počet alternativních vzorů jednoho dekoru, aby se při obkládání větší plochy příliš neopakovaly a působily přirozeně. Některé značky nezůstaly jen při běžném kladení mixu vzorů a dekoračním kladení na takzvanou knihu, což znamená dvojici ploten se zrcadlově identickým vzhledem. Novinkou je navazující vzor vytvářející jedinečný celek na celou stěnu jedné místnosti. V tomto směru porcelánové gresy překročily stín svého učitele, neboť takového efektu se skutečným přírodním kamenem nedosáhnete. Druhou inovací je rozšíření nabídky mramorů o zvláštní kombinovaný vzor, ​​kdy podklad mramoru překrývá opakující se geometrický vzor. Většinou je v metalickém provedení, takže ho z určitých úhlů pohledu vnímáte víc a z jiných zase vystoupí víc mramor.

Seamless mosaic floor pattern. White pavement stone tiles. Geometric mediterranean texture.

obklady a dlažby
Porcelánové velkoplošné desky Slabs Linetop od Apavisy o tloušťce 12 mm konkurují i ​​přírodním kamenům a používají se také jako kuchyňské pracovní desky. (Foto 1 Apavisa; Foto 2 Flaviker)
Nepravidelnost, fleky a patina

To je druhá silná linie dekorů obkladů a dlažeb. Z loňského roku si stále drží svoji pozici rez a beton, ke kterým se přidaly různé stínované a flekaté vzory. Objevují se ve všech formátech. Zatímco na velkoplošných působí i patina moderně, v nejmenších rozměrech 30×30 cm a 20×20 cm se hodí spíše do venkovského stylu. Převládají zemité tóny, odstíny šedé a hnědé. Do interiéru přinášejí pocit útulnosti.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram