Účty v Gazprombank má již 27 států, tvrdí ruský vicepremiér Novak

Polovina z 54 zákazníků Gazpromu si otevřela účty v Gazprombanku, uvedl ruský vicepremiér Alexander Novak. Moskva totiž požaduje takový režim plateb za plyn, v jehož rámci se platby konvertují na rubly.

Rusko v dubnu zastavilo dodávky plynu do Bulharska a Polska, protože obě země odmítaly požadavek týkající se plateb v rublech. Finský státní energetický koncern Gasum odmítl přejít na nový systém plateb a tento týden prohlásil, že nechá spor s Gazprom Export týkající se plateb v rublech rozhodnout v arbitrážním řízení.

Novak ve čtvrtek uvedl, že některé velké firmy již zaplatily za ruský plyn v souladu s novým schématem a že Moskva brzy bude vědět, které firmy takto zaplatily a které to odmítly.

Téměř všechny dodavatelské kontrakty odběratelů z Evropské unie (EU) s Gazpromem počítají s platbami v eurech nebo dolarech. Ruský prezident Vladimir Putin koncem března vydal dekret, ve kterém požaduje platby za plyn v rublech, přičemž v rámci nového mechanismu se od odběratelů požaduje otevření účtů v Gazprombank.

Evropská komise (EK) minulý týden aktualizovala své pokyny týkající se způsobu plateb za ruský plyn. Podle pokynů sankce nebrání zákazníkům, aby si otevřeli účet v Gazprombank. Firmy mohou platit za ruský plyn, pokud se platby uskuteční v měnách uvedených ve stávajících kontraktech a deklarují dokončení transakce v momentě úhrady v této měně.

Warsaw, Poland – 27th May, 2015: LNG fuel tank container parked on the parking. This fuel tank container is used to refueling the LNG buses. The European Union is planned expansion the liquid methane gas stations in future.

EK požaduje od importérů, aby jasně deklarovali, že považují své závazky v rámci stávajících kontraktů za uhrazené, když zaplatí v eurech nebo dolarech. To znamená, že po uhrazení platby v uvedených měnách již nemají další závazky a nemusí žádným způsobem přicházet do styku s ruskou centrální bankou, na kterou se vztahují sankce a která může být zapojena do konverze eur na rubly.

„Aktuální jsou splatné úhrady za plyn v rámci velkých kontraktů,“ uvedl Novak. „Máme informace, že některé velké společnosti si již otevřely účty a zaplatily a jsou připraveny platit včas. rublech a kteří to odmítli.“

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram